Aikido

Je mnoho cest. Jednou z nich je cesta bojovníka. Ten se učí bojovat hlavně proto, aby nemusel nakonec žádnou techniku boje vůbec použít. Snaží se vyhrát ten nejtěžší boj – nad sebou samým.

Morihei Ueshiba

Aikido vytvořil Ueshiba Morihei (1883-1969), velký mistr tradičních japonských bojových umění, ve kterých dosáhl nejvyšší úrovně mistrovství. Cílem aikido je rozvoj lidského potenciálu jednotlivce zhodnocováním mysli a ducha prostřednictvím fyzického tréninku.

V aikido se cvičí techniky bez zbraní (hody, znehybnění, údery, seky) a se zbraněmi (bokken-dřevěný meč, jo-hůl, tanto-nůž). Základním principem aikido je naučit se vyhnout destruktivní síle útoku a využít ji proti protivníkovi. Technika aikido je založena na využití energie a reakcí útočníka, proto ho mohou praktikovat všichni bez ohledu na věk, pohlaví a sílu. Aikido techniky využívají pevné a stabilní držení centra s důrazem na kruhové / spirálové pohyby, které umožňují kontrolovat útočníka bez ohledu na jeho velikost a sílu. Smyslem je naučit se neutralizovat násilí přicházející v jakékoliv formě.

Aikido je prostředek k dosažení sebepoznání a harmonie mezi tělem, myslí a duchem, kde výsledkem pravidelného cvičení je získání emocionální rovnováhy a silné osobnosti. Aikido tak pomáhá člověku v procesu porozumění toho, co je to život. Pravidelné cvičení pozitivně ovlivňuje vaše zdraví a sebedůvěru i mimo tělocvičny. Trénink nezvelebuje jen fyzickou zdatnost, ale i etiku a chování cvičenců. Aikido je výborný způsob jak aktivně využít volný čas, zlepšit svou kondici a poznat kulturu dálného východu. Aikido je moderní bojové umění spojující západní přesvědčení s východní tradicí a hodnotami, nezávislé na národnosti, barvě pleti, vyznání nebo věku.

Termín aikido tvoří tři znaky:
 „AI“ znamená harmonie,
„KI“ životní energie
„DO“ znamená cesta, způsob života
Volně bychom mohli AIKIDO přeložit jako “cesta harmonie”.


Ueshiba Morihei

O’ sensei | Zakladatel aikido

1883 – 1969

1883 – narozen 14. prosince v Tanabe, prefektura Wakayama

1912 – odchází na Hokkaido, kde potkává Sokaku Takedu od kterého se učí Daito-ryu Aiki-Jujitsu, které má největší vliv na formování technik aikido

1919 – potkává Onisaburo Deguchi hlavního představitele náboženské skupiny Omoto kyo, které má vliv na formování filozofické stránky aikido

1927 – odchází s rodinou do Tokyo a začíná učit umění AIKI

1942 – umění AIKI dostává svou definitivní podobu a jméno – AIKIDO, které je zaregistrované prostřednictvím Dai Nippon Butoku Kai u Japonské vlády

1960 – získává medaili Japonské vlády – Shiju Hosho

1969 – nás opustil 26. dubna ve věku 85 roků

více na Wikipedii


Ueshiba Kisshomaru

2. Doshu

1921 – 1999

1921 – narozen 27. června v Ayabe

1946 – vystudoval Waseda University – fakulta ekonomiky a politických věd

1956 – první veřejná ukázka aikido a začátek vyučování pro veřejnost

1957 – vydána první kniha – AIKIDO

1969 – získává titul doshu

1995 – získává medaili Japonské vlády – Zui Hoshi

1999 – nás opustil 4. ledna ve věku 77 let

více na Wikipedii


Ueshiba Moriteru

3. Doshu

1951 –

1951 – narozen 2. dubna v Tokyo

1976 – vystudoval Meiji Gakuin University – fakulta ekonomiky

1996 – se stává generálním ředitelem Hombu Dojo Tokyo

1999 – získává titul dosh

2013 – získává Medaili s modrou stuhou za čest od japonského císaře

více na Wikipedii


Ueshiba Mitsuteru

Dojo Cho – Aikikai Hombu Dojo Tokyo

1981 –

1981 – narozen 27. června v Tokyo

2015 – 1. dubna se stává Dojo-Cho (hlavní instruktor) Aikikai Hombu Dojo Tokyo

Více na Wikipedia


Ikeda Masatomi

7. Dan Aikikai, Shihan, technický ředitel SAA 1995 – 2002, od r. 2002 čestný technický ředitel.

1940 –

Narozen: 8.4.1940, Tokyo. Vzdělání: Physical Education, Nihon Taiku University – Tokyo. Aikido cvičí od roku 1958. Je nositelem 7. Dan-u Aikikai, 5. Dan-u Sumo a 4. Dan-u Judo. Jeho učitelem je H. Tada – 9. Dan Aikikai. Poslední stupeň v aikido obdržel v roce 1989.

Historie pobytů: do roku 1965 Japonsko, 1965 – 1970 Itálie, 1970 – 1977 Japonsko – učitel sportu na gymnáziu, od 1977 roku Curych, Švýcarsko – Aikido Ikeda Dojo Curych (jeho dojo má průběžně okolo 100 studentů).

Pověření Hombu dojo: od roku 1977 technický ředitel A.C.S.A. (Švýcarská Aikikai), od roku 1995 technický ředitel CAA (Česká rep.), Od roku 1996 technický ředitel SAA, technický ředitel organizaci v Srbsku a Maďarsku, ruské skupiny z Moskvy, naposledy i Turecko, od roku 1996 technický poradce IAF (Mezinárodní federace Aikido) spolu s H. Isoyama (9. Dan).

Kromě aikido vyučuje: Hojo (disciplína pocházející ze šermířské školy Kashima Shinden Jikia shinkage ryu ze 14. století používající Hojo bokken), pořádá semináře genkikai (zdravotní systém vycházející z aikida, západních a východních zdravotních systémů).

Hobby: klasická hudba, obzvláště L. Beethoven.

V roce 2002 musel Ikeda sensei ze zdravotních důvodů přerušit cvičení aikido a své působení v Evropě. Po návratu do Japonska v roce 2005 pokračuje v cvičení aikido ve městě Iruma-shi.


Quaranta Michele

7. Dan Aikikai, Shihan, technický ředitel SAA od r. 2002

1953 –

Michele Quaranta, 7. Dan Aikikai, Shihan se narodil 24. prosince 1953 v Itálii, v malém městečku Forlimpopoli, ležícím mezi známými městy Bologna a Rimini. Asi v šesti letech odešel se svou rodinou do Francie, kde vystudoval střední technickou školu. Později začal žít a pracovat ve Švýcarsku ve městě Basel, kde působí až do současnosti.

Aikido začal Michele Quaranta cvičit v roce 1972 v dojo Aikikai Basel pod vedením svého prvního učitele sensei Wernera Hintermana. Ten ho významně ovlivnil hlavně v oblasti filozofie. V této době navštěvoval M. Quaranta stáže dalších významných mistrů (Tamura sensei, Tada sensei), kteří chodili aikido pravidelně učit do Švýcarska.

V roce 1977 se poprvé setkal s Masatomi Ikeda sensei a v roce 1985 se stal jeho přímým žákem. Jemu děkuje za rozvoj své technické a teoretické stránky aikido. Jako jeho asistent a osobní uke, cestoval spolu s Ikeda na stáže, které Ikeda sensei vedl nejen ve Švýcarsku, ale prakticky po celé Evropě;
v Rusku, Německu, Itálii, Španělsku, Francii, Anglii atd.

Na počátku 90. let Ikeda sensei svěřil M. Quaranta odpovědnost za technický rozvoj svého systému výuky Aikido také v dalších zemích, kam už sám nemohl tak často cestovat osobně. Jednalo se hlavně o země střední a východní Evropy. K jeho povinnostem tak přibylo Slovensko, Chorvatsko, země bývalé Jugoslávie – Srbsko a Černá Hora a později i Polsko.

V současnosti je M. Quaranta technickým ředitelem České Aikido Asociace a členem technické komise Aikido Federace Srbsko a vede jednu část Polské Federace Aikido. Ve Švýcarsku vede školu Aikido Basel a je členem technické komise Aikido Switzerland.

M. Quaranta hovoří italsky, francouzsky, německy, španělsky a anglicky. Jeho velkými životními koníčky jsou fotbal, kterému se věnoval mnoho let jako profesionální hráč a trenér, a hudba (rock, funky, jazz, blues, reggae a klasika).


Translate »